TED Teknoloji Eğlence Tasarım

Benim TED Konuşmalarıyla tanışmam, tahmin edebileceğiniz gibi, bir hafta bugün cumaaaa…! maili hazırlamaya çalışırken oldu (20 Temmuz 2012 tarihli mail).

Konusunda uzman pek çok kişinin gönüllü olarak fikirlerini ve tecrübelerini üstelik hiç bir ücret vs ödemeden bu şekilde paylaşması beni etkiledi. Bu paylaşıma imkân tanıyan bu ortam sayesinde şahsen konuşmalardan pek çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. TED’in sloganı da “Yaymaya Değer Fikirler*” dolayısıyla hoşuma giden bu fikirlerin yer aldığı konuşmaların yayılarak daha çok insana ulaşmasında benim de tuzum bulunsun istedim. Bu amaçla İngilizce bilmeyen kişilerin ya da duyma sorunu yaşayanların da konuşmalardan faydalanabilmesi için yürütülen gönüllü çevirmenlik projesi kapsamında konuşma altyazılarının Türkçe’ye çevrilmesinde gönüllü çevrimenlik yapmaya başladım. Çeviri işiyle birlikte çok sayıda TED konuşmasını izleme fırsatım oldu; içlerinden bazıları beni özellikle etkiledi. Ben de keyifle izlediklerime, tavsiye ettiklerime, katkıda bulundularıma “bugün cumaaaa!” içinde bir bölüm ayırmaya karar verdim. Umarım siz de izlerken keyif alırsınız…

Öte yandan bence TED’in ortaya çıkışı ve bugünlere gelişinin hikâyesi de en az konuşmalar kadar ilginç. İlgilenenler 1984’te başlayan konuşmaların nasıl ortaya çıktığına ve gelişimine ilişkin ilginç bulduğum bilgilere de aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilir.

Yaymaya Değer Fikirler de ne? TED konuşmaları nasıl ortaya çıkmış?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s